reklama

Platit za dárky po Vánocích? Odložená platba vám to umožní

reklama

Možná už jste se i vy při výběru platební metody u online nákupu setkali s novinkou v podobě možnosti odložené platby. Její obliba v posledních měsících strmě roste, mimo jiné i proto, že je oproti klasickému nákupu na splátky mnohem výhodnější. Co přesně odložení platby znamená a pro koho se hodí?

Odložená, ne zrušená

Odložená platba není ve světě žádnou novinkou, ale teprve rozmach online nakupování v době koronakrize pomohl jejímu rozšíření. Ačkoliv se řadí pod úvěry, klasickým úvěrem není. S odloženou platbou totiž nemáte definované žádné splátky, a především nepřeplácíte cenu zakoupeného zboží. Svůj nákup dokončíte tak, jak jste zvyklí, jen u placení zvolíte možnost „odložit platbu“. Poskytovatel služby za vás v tu chvíli zaplatí obchodníkovi, a vy provedete platbu později – v režimu bez ověření je limit ceny zboží 5000 Kč a doba splatnosti do 14 dní od nákupu, ale vše se odvíjí od typu vašeho účtu. „Předvánoční nákupy je možné zaplatit až do 20. ledna, pokud zákazník projde rychlým ověřením a využije základní účet. Může pak využít odloženou platbu pro zboží až do hodnoty 50 000 korun,“ upřesňuje Adam Kolesa z MALL Pay, která odloženou platbu poskytuje ve spolupráci s více než 150 e-shopy v ČR.

Kdy se hodí platbu odložit

Využít odloženou platbu se vám může hodit právě v rušném předvánočním období. Pokud se totiž stane, že balíček nestihne dorazit do Vánoc nebo se netrefíte u obdarovaného, můžete zboží jednoduše vrátit a peníze vám v mezičase nebudou na účtu chybět. Vánoční dárky si tak v klidu objednáte, doma vyzkoušíte, a zaplatíte za ně později – třeba až s lednovou výplatou po svátcích. „Odložení platby se hodí i z ryze praktického hlediska, třeba když nakupujeme poslední dárky v tramvaji z mobilu a nemáme čas ani prostor vytahovat platební kartu. Platbu jednoduše přeskočíme a zaplatíme až v pohodlí domova – a je jedno, jestli to bude za dvě hodiny nebo za týden,“ doplňuje Kolesa.

Za dárky utrácejte s rozmyslem

Využití odložené platby bez ověření se neeviduje v úvěrových registrech. V žádném případě však neslouží pro nezodpovědné utrácení. Stejně jako u všech finančních operací i zde platí, že nakupovat je třeba s rozmyslem a jen to, co opravdu potřebujeme a můžeme si dovolit. I tak se ale může stát nepředvídatelná situace, která nám znemožní zaplatit včas. Jaký je pak postup v případě nesplacení odložené platby? „Pokud se zákazník opozdí s platbou, je na prvním místě připomenutí, snaha o domluvu a individuální řešení ke spokojenosti obou stran,“ uzavírá Kolesa. „Díky tomu, že na odloženou platbu nedosáhne každý, přistupujeme samozřejmě ke každému, kdo se s platbou zpozdí s presumpcí neviny. Pokud bychom však zjistili, že za odebrané zboží neplatí cíleně, musíme k němu přistupovat obdobně, jako když třeba nezaplatí za vodu, elektřinu nebo internet.“

Bezpečná kreditka

MALL Pay zároveň nabízí další uzpůsob, jak si zjednodušit placení. Pokud zákazník projde takzvaným „ověřením“ – krátkým procesem, který zkontroluje, zda se ve světě financí chová zodpovědně – může si objednat účet se skipovací platební kartou.

Ta umožní přeskočit placení nejen online, ale i při nákupu v běžném obchodě. A to až do výše 50 tisíc na dobu 50 dnů. Jedná se o skvělou alternativu ke kreditní kartě, u které máte veškerou útratu pod kontrolou v online zákaznické zóně a aplikaci pro smartphony.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama