Ta, která maluje s vlky, tak lze charakterizovat originální umělkyni Lenku Černota. Její prozatím největší výstavu s názvem Vlčina v holešovické Bold Gallery bude možné navštívit až do 3. října. Nabízí zde průřez svou tvorbou s akcentem na poslední velkoformátová plátna, která maluje většinou rukama, aby minimalizovala odstup.
Autorčino tvůrčí soužití s těmito dravými a zároveň magickými zvířaty se vyvíjí od realistických záběrů po abstrakci, která volně naznačuje vlčí pohled na svět. Na jarní koronavirové restrikce Lenka Černota zareagovala po svém. Některá svá „vlčí“ plátna totiž umístila během karantény do beskydských lesů, kde je nechávala i několik týdnů zvěři i přírodním podmínkám na pospas. Osud obrazů pak dokumentovala prostřednictvím fotopastí. „Kde jinde bych mohla vystavit obrazy než v lese. Zvířata jsou skvělí a bezcenzuroví diváci,“ vysvětluje Lenka Černota s úsměvem.
Součástí výstavy je i doprovodný program. Zítra, 16. 9. proběhne od 17 hodin komentovaná prohlídka výstavy s umělkyní. V pátek odpoledne 18. 9. pořádá Lenka Černota od 14 hodin v galerii tematický workshop pro handicapované.
Výstavu Vlčina Lenky Černoty, kterou doprovází katalog s textem kurátora výstavy Radka Wohlmutha, je možné navštívit do 3. října v Bold Gallery na adrese U Měšťanského pivovaru 6a v Praze 7.
„Lenku Černotu pokládám za výjimečně talentovanou autorku a její nevídaně autentické, a přitom hluboké sepětí s přírodou mne fascinuje. Jsem moc rád že tuto skvělou malířku, můžeme v naší galerii komplexně představit,“ říká zakladatel Bold Gallery a také majitel aukčního domu Arcimboldo Oldřich Hejtmánek. Lenka Černota našla podle všeho unikátní klíč k tomu, jak ve svém díle spojit kultivovanost se živočišností, rozum s emocemi, analytické vidění se spontaneitou. „Co do toho dáš, to tam je,“ říká malířka, která svoje velkoformátové obrazy vytváří většinou přímo rukama, kdy zapojení celého těla do práce s vrstvením barev na plátně přirovnává k rituálu hnětení těsta. Nedílnou součástí pláten vrstvených a proškrabávaných zároveň, jsou také expresivní poznámky, které mění tradiční obrazy v osobní mentální mapy. Menší formáty, skici a malování štětcem představují protipól, jistý odstup, popis nebo komentář pocitů a situací.
Pro své celoživotní úzké sepětí s přírodou našla Lenka Černota přirozený základ v myslivecké rodině, kde vyrůstala. V tvůrčí cestě jí však pomáhá i netypicky rozsáhlé vzdělání v několika oborech. Vedle pražské AVU dokončila také doktorandské studium na VŠB – Technické univerzitě v Ostravě, kde vyvinula originální způsob přípravy pigmentu z odpadních metalurgických materiálů, na nějž získala patent. Studovala čtyři roky multimédia a sochařství na Akademii v polském Krakově a vysoce si cení i bakalářského titulu z Fakulty restaurování Pardubické univerzity. Ateliér nástěnné malby a sgrafita v Litomyšli jí, dle vlastních slov, poskytl kvalitní průpravu nejen v technických dovednostech. Ode dnešního dne mohou zájemci vidět díla Lenky Černoty i v navazující výstavě Vlk se proměnil v planetu a potom se stal skvrnou,vPragovka Gallery Pop-Up.