Ženské hrdinky, bohyně, světice, múzy či krasavice budou již od příštího týdne provázet návštěvníky koncertů letošního ročníku festivalu Letní slavnosti staré hudby. Zahajovací večer s názvem La Muse bude na Zámku Troja 13. července patřit příběhům z antické mytologie. Těžko bychom v Praze hledali příhodnější místo, kde vyprávět o Ariadně a Bakchovi, Kefalovi a Prokris, než na zámku, který je vyzdoben celou řadou antických motivů, včetně impozantní fontány se sousoším Titánů.
Program je vystavěn na dílech dvou vynikajících francouzských skladatelek, které působily v Paříži na sklonku vlády Ludvíka XIV., Élisabeth-Claude Jacquet de la Guerre a Julie Pinel; společnost jim budou dělat tři známí velikáni francouzské barokní hudby Marc-Antoine Charpentier, François Couperin a Michel Pignolet de Montéclair. Výběr toho nejlepšího z francouzských barokních kantát a dvorských, ale také „pijáckých“ písní doplní ukázky z první francouzské opery, kterou kdy zkomponovala žena. To vše v podání skvěle sehraného francouzského souboru La Sainte Folie Fantastique společně se sopranistkou Maïlys de Villoutreys. Festival potrvá až do 6. srpna. Vstupenky na všechny koncerty na www.letnislavnosti.cz, v pondělí a ve středu v Maďarském kulturním středisku a dvě hodiny před začátkem koncertu v místě konání. Letní slavnosti staré hudby nesou letos motto FEMINA AETERNA (věčná žena) a v podání předních domácích i zahraničních interpretů ukáží nejrůznější podoby ženské hudebnosti. Nabízejí příležitost poznat „starou hudbu“ v nových souvislostech a nechat se okouzlit zvukem historických hudebních nástrojů v překrásných interiérech pražských paláců a kostelů. Během letních dnů vystoupí dále například brazilská sopranistka Luanda Siqueira, skvělý kontratenorista Terry Wey, charizmatická gambistka Lucile Boulanger, všestranná instrumentalistka Paulina van Laarhoven či fenomenální kytarista Quito Gato.
Samá hvězda
Lehkou dramaturgickou odbočkou je koncert 30. července v Betlémské kapli, na kterém vystoupí švédské uskupení Silfver. V programu nazvaném Hemiolen zazní lidové i barokní melodie dalekého severu a vedle houslí, violy da gamby a loutny poznají návštěvníci tradiční švédský lidový nástroj nyckelharpa, který v sobě spojuje to nejlepší z violy d’amore a niněry. Hrát na něj bude jeden z nejznámějších nyckelharpistů současnosti Johan Hedin. V čele souboru stojí houslista Pelle Björnlert, který je držitelem titulu riksspelman a zlatého odznaku Zornmärket za mistrovství v oblasti švédské národní hudby. Vrcholem festivalu pak bude 6. srpna uvedení originálního nastudování barokní opery Francesca Cavalliho La Calisto v podání souboru Collegium Marianum, pěveckých sólistů a divadelní společnosti Buchty a loutky. Antický příběh o krásné nymfě Calisto (Kallistó), po které zatoužil sám Jupiter, přetvořil Cavalli společně s libretistou Faustinim v operu na způsob commedie dell’arte, a původní vyprávění z Ovidiových Proměn tak rozšířil o komické scény i nové zápletky. Milostný příběh mezi Jupiterem, Calisto a šibalem Merkurem ve svěžím nastudování Jany Semerádové rozehrají přední čeští sólisté. Vedle Hany Blažíkové v titulní roli se představí Tomáš Král, Barbora Kabátková, Jan Mikušek a Tomáš Lajtkep. Vstupenky je možné rezervovat i zakoupit online přímo na www.letnislavnosti.cz. Festivalová pokladna je otevřena každé pondělí a středu od 10:00 do 18:30. Vstupenky na koncert na Pražském hradě (16. 7. 2015) lze zakoupit také v Informačním středisku na II. nádvoří Pražského hradu. Již tradičně pořadatel nabízí množstevní slevu 4+: při zakoupení stejného počtu vstupenek na 4 a více akcí bude poskytnuta 20% sleva z ceny každé vstupenky. Systém slev a bonusů výrazně rozšiřuje program pro členy klubu Collegium! Senioři a studenti mají vstupné levnější o 10 %.