Ráno vstaneme a naše kroky vedou do koupelny, vyčistíme si zuby pastou, použijeme antiperspirant, obličej vyčistíme tonikem, namažeme krémem, použijeme make-up a nastříkáme pár kapek parfému. V dobré víře, že se nám péče o tělo vyplatí, zůstaneme krásnější a mladší používáme přípravky které v reklamních kampaních slibují zázraky na počkání.
Pokud vezmeme do ruky obal od krému a přečteme si jeho složení, pravděpodobně zjistíme, že nám chybí titul z chemie. Bohužel, mezi nesrozumitelnými slovy často nebývá uveden tajemný zázrak na mládí v kelímku, nýbrž deriváty ropy, změkčovadla plastu anebo suroviny ze zvířat. Tyto „chuťovky“ jsou ve většině případů velmi nebezpečné a často jsou spojovány se vznikem nádorových onemocnění, ekzémů a hormonálních změn.
Kůže je největší orgán našeho těla a skrz ni trvá látkám pouhých 30 vteřin, aby se dostaly do krevního oběhu a poté k důležitým orgánům. Proto bychom se měli bychom se zajímat i o složení kosmetických produktů stejně jako kontrolujeme složení potravin. Důležitý je také širší kontext kosmetiky – jak se získávají ingredience? Byla testována na zvířatech? Jsou obaly biologicky odbouratelné?
Naštěstí se dnes dají sehnat alternativy téměř veškeré drogerie, které jsou vyrobeny z přírodních složek, některé dokonce v bio kvalitě. Co tedy u kosmetiky sledovat, pokud se rozhodnete jít přírodní cestou?
Označení „přírodní kosmetika“ Přírodní kosmetické značky jsou ty, jejichž výrobky jsou tvořeny složkami z přírodních rostlinných nebo minerálních látek. V jejím složení nenajdete minerální oleje, sulfáty, silikony. Můžou se zde objevit v menším množství syntetické látky a suroviny nemusí ve sto procentech pocházet z ekologického zemědělství. Mnoho značek přírodní kosmetiky vyrábí v bio kvalitě, přesto certifikaci považují za svazující. Společnosti, které vyrábí přírodní kosmetiku řeší mimo jiné dopad a etickou stránku produkce – zpravidla netestují na zvířatech, využívají minimum obalového materiálu, který by měl být zároveň biologicky odbouratelný.
Označení „bio kosmetika“ či „organic“
U takovéto kosmetiky si můžete být jistí, že syntetické látky v jejím složení opravdu nejsou. Pro získání certifikace bio nebo organic je nutné doložit, že veškeré složky jsou kontrolované ekologické produkce, při které je zakázáno používání syntetických hnojiv a ostatních chemických látek. To, že je kosmetika přírodní, neznamená, že se vše hodí na všechny typy pleti, či vlasů. Je tedy dobré vědět, jaké složky jsou vhodnou volbou právě pro vás.
Podrážděná, citlivá a suchá pleť
Pro tento typ pleti ve složení hledejte například heřmánek, měsíček lékařský, extrakt z oliv, aloe, levandule či růže.
Mdlá, dehydratovaná pleť
Pokud vaše pleť potřebuje osvěžit, je třeba zapojit spíše zelené produkty, jako je výtažek z okurky, salátu, sléz a vitamín E.
Pleť starší s počínajícími vráskami
Ani s vráskami nemusíte bojovat „těžkým chemickým arzenálem“. Zaručený elixír mládí je například granátové jablko, semena hrušky, mateří kašička, mořský kolagen a vitamín C.
Pleť mastná Ve složení krému se vyhýbejte hutným olejům a raději vyzkoušejte svěží grapefruit, či citrón, rozmarýn, šalvěj či borovici.
Pleť problematická se sklonem k akné
Ani zde nedoporučujeme oleje, které by mohly ucpávat póry. Vhodné jsou extrakty ze zeleného čaje, který skvěle hojí, pepřovníku opojného, jahody či kurkuma. Přírodní kosmetiku si můžete dokonce vyrobit doma pomocí přírodních olejů, esenciálních olejů a silic, které se dají zakoupit. Namícháte si tak elixír přesně dle svých preferencí, leckdy za zlomek ceny hotových produktů. Pokud se na experimenty necítíte, značek, které vyrábí přírodní či bio kosmetiku je nepřeberné množství a každá nabízí specifický sortiment. Je však dobré nejprve nasbírat reference, jelikož označení „bez silikonu, parabenu, ftalátů“ a podobné se stalo oblíbenou marketingovou formulkou i pro jinak zajímavé chemické koktejly.
Mezi ověřené značky mimo jiné patří například Pevonia Botanica, která nabízí opravdu široký sortiment od péče o pleť až po dekorativní kosmetiku. Nejvyhledávanějšími produkty jsou zklidňující sérum RS2 s výtažky z kadidlovníku a francouzské růže, krém Age-Defy s mořským kolagenem ( a krém proti celulitidě Stem-Cells Phyto-Elite Body Correct s extraktem z kostivalu a argánie trnité. Přinesla jste si domů přírodní kosmetiku, ale první dojem na vás tedy rozhodně neudělala? Nebojte se, výsledky se dostaví!
Přírodní kosmetika není „naboostovaná“ chemií, proto viditelné změny mohou přijít až po několika měsících používání, zato však v mnohem větším a trvalejším měřítku. Máte pocit, že šampon moc nemyje? Běžné šampony nás naučily, že čím víc šampon pění, tím lépe myje. Pravda to, naštěstí, není. Přírodní šampony myjí velmi dobře a po nějakém čase vám pěnová čepice chybět nebude. Vaše vlasy nejsou tak hebké a lesklé, jako byly po použití běžných šamponů? Silikony, které se o tento efekt starají a obalí vlas lesklým potahem možná dělají dobrý dojem, nicméně vlas kvůli této vrstvičce nemůže dýchat a poté vypadne. Vaše kštice možná nebude jako z reklamy, ale alespoň zůstane na vaší hlavě.