Průměrná výše hypotéky v Praze se podle aktuálních dat vyšplhala na hodnotu 2 992 701 Kč. Typickým úspěšným žadatelem o hypotéku v hlavním městě je svobodný muž s vysokoškolským vzděláním ve věku 37 let a s průměrným příjmem ve výši 53 532 Kč, který se zavázal ke splácení hypotéky po dobu necelých 26 let. Čísla z pražského regionu představila Hypoteční banka při příležitosti poslední zastávky roadshow zaměřené na novinky v oblasti soběstačného bydlení. Výstavu, jejímž partnerem je organizace Český ostrovní dům, aktuálně najdete v pražské Národní technické knihovně.
Ze sledovaných dat vyplývá, že hlavním předmětem úvěrů byly téměř v polovině případů byty (49 %), na rodinné domy pak připadá 43 procent a na pozemky určené pro výstavbu pouze 3 procenta. Ceny nových bytů v nejužším centru Prahy se pohybují mezi 170 – 190 tis. Kč/m2, naopak na okraji města se ceny pohybují v úplně jiných částkách, začínají už na 60 tis. Kč/m2. U starších nemovitostí v centru je cena v porovnání s novostavbami téměř dvakrát nižší, aktuálně dosahuje výše 90 – 100 tis. Kč/m2. V okrajových částech Prahy ceny starších nemovitostí startují už pod 35 tis. Kč/m2.
Hypoteční banka, která je lídrem na trhu hypoték, se chce v následujících letech zaměřit na další rozvoj svých produktů, které by odrážely úspěšné zahraniční trendy a vyhověly nejnáročnějším požadavkům nových klientů. Jedním z těchto trendů je větší důraz na energetickou soběstačnost budov. „Právě proto jsme se rozhodli více se zaměřit na podporu nových technologií a ekologicky šetrného bydlení, které získává stále větší oblibu mezi našimi klienty. V dubnu loňského roku jsme představili Zelenou hypotéku, která je určena pro zájemce o výstavbu nízkoenergetických, pasivních nebo zčásti soběstačných domů a pomáhá tak našim klientům jednodušeji financovat tyto typy staveb,“ říká Andrea Vokálová, mluvčí Hypoteční banky. Podpora ochrany životního prostředí, využívání obnovitelných zdrojů energie, energeticky nezávislých staveb a technologických inovací byla také jedním z důvodů zahájení spolupráce mezi Hypoteční bankou a neziskovou organizací Český ostrovní dům. Cílem společného projektu obou partnerských organizací je spojování funkčních, pokrokových a důmyslných řešení v moderních ekologicky šetrných budovách.
Právě novinky v oblasti soběstačného bydlení, nové technologie a produkty nebo výsledky studentské architektonické soutěže představí Hypoteční banka společně s Českým ostrovním domem již tento týden v pražské Národní technické knihovně. Výstava, která bude po dobu jednoho týdne (od 11. 3. do 17. 3. 2019) přístupná široké veřejnosti, je zároveň poslední zastávkou celorepublikové roadshow, která loni odstartovala v Ostravě a zavítala do největších českých měst. „Veřejnost bude mít možnost seznámit se s aktuálními trendy, možnostmi a nápady ve výstavbě pasivních domů a také s vítěznými návrhy moderních zcela nebo zčásti soběstačných domů vzešlých ze studentské architektonické soutěže,“ doplňuje Andrea Vokálová.