reklama

Putování za vínem po Čechách. Kam vyrazit?

reklama

Příjemné letní počasí přímo vyzývá k znovuobjevení krás Čech. Když k tomu přidáte sportovní vyžití, ochutnávku místního vína a nespočet nádherných historických památek, začne vám vznikat plán na nejeden krásný prodloužený víkend anebo rovnou dovolenou! Kam za vínem, kulturou a památkami vám poradíme. Tady jsou naše vinné tipy!

Vinařská oblast Čechy bývá lidmi oblíbená díky historickým památkám, které celému kraji propůjčují pohádkovou atmosféru. V městech jako je Mělník, Litoměřice, Kadaň, Kutná Hora, Praha ale i na hradu Karlštejn nejdete s láskou a úctou pěstované vinohrady na středověkých kamenných terasách. Kde ty se ale vzaly? Legenda praví, že první víno připutovalo do Čech jako dar, a to knížeti Bořivojovi a jeho ženě Ludmile. Poslal jim ho velkomoravský kníže Svatopluk k oslavě narození jejich syna Spytihněva. Zamilovali si jej natolik, že nechali v okolí Mělníka vysadit první vinice.

Jaké víno zde můžeme dnes ochutnat?

V severnější oblasti Polabí převládají bílé odrůdy, hlavně Muller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a Rulandské bílé. Jih patří modrým odrůdám jako je Rulandské modré, Svatovavřinecké a Modrý Portugal.

Co vidět na Mělnicku?

Přímo v Mělníku najdete krásný zámek, kde je možno vyrazit na prohlídku i s degustací vína. Vynechat byste neměli vinici Ludmilu, chrám sv. Petra a Pavla s kostnicí, ale i Regionální muzeum s expozicí vinařství. Do Liběchova se jezdí za podivnými skalními útvary, neboli Čertovými hlavami, vytesanými sochařem Václavem Levým v 19. století. Za navštívení stojí i Kutná Hora a klášter sv. Voršily, kde je možná degustace vína a prohlídka sklepů. Při jednom navštivte i gotický chrám sv. Barbory, České muzeum stříbra anebo historickou vinici pod chrámem společně s Jezuitskou kolejí. Mezi oblíbený turistický cíl patří i zámek Kačina, který se řadí k nejvýznamnějším stavbám empírové architektury v Čechách. Spolu s ním můžete navštívit i Muzeum českého venkova a obnovenou vinici.

Kam zavítat v Praze?

Při toulkách Českem za vínem bychom neměli opomenout matku měst, Prahu. Když se spojí historická atmosféra, teplé počasí a kouzlo místní vinic, zamilujte se do ní! V Praze se na obnovených středověkých vinicích opět pěstuje réva vinná. Navštivte Svatováclavskou vinici či Grébovku. Skleničku vína si můžete vychutnat přímo ve vinici s výhledem na celé velkoměsto. Do pražské Troje se zajděte podívat na barokní zámek, za zastávku stojí i Botanická zahrada hlavního města Prahy. Právě tam se rozprostírá památkově chráněná vinice sv. Kláry s rozlohou 3,5 ha. Její součástí je malebný viniční domek a kaple sv. Kláry, z teras pak máte Prahu jako na dlani.

Co vidět na Litoměřicku?

Litoměřicko je druhou podoblastí vinařské oblasti Čechy. Při návštěvě této podoblasti byste měli zavítat do Roudnice nad Labem, kde najdete chrám Narození Panny Marie, židovský hřbitov, zámek a zámecké vinařství, ale i vinné sklepy s možností degustace. Do Velkých Žernosek jezdí turisti za vinnými sklepy vyhloubenými řádem cisterciáků v roce 1251, kde je možnost prohlídky a degustace. Opomenout by se neměly ani staré viniční domy na Mariánské stráni společně s vinicí Malá a Velká Vendule. Střekov láká na romantickou zříceninu gotického hradu na strmém ostrohu nad řekou Labe. Barokní zámek Krásný Dvůr s rozlehlým anglickým parkem a množstvím romantických zahradních staveb s rozhlednou a vodopádem si zamilovali i čeští filmaři. Vidět jste jej mohli ve filmech Konec starých časů, Jak básníkům chutná život ale i v řadě pohádek.  A nakonec Litoměřice, které dřív bývaly po Praze druhým největším městem v Čechách. Turisté zde navštěvují gotický hrad sloužící jako multifunkční centrum zaměřené na historii a současnost českého vinařství.

Kam za vínem dál?

Na oficiálních vinařských stránkách České republiky najdete seznam téměř 500 míst v Čechách, na nichž se nachází vinařství, vinotéky a vinné sklepy. Garantovanou úroveň služeb vám poskytnou v zařízeních, která jsou označena logem Certifikace vinařské turistiky.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama