reklama

Rakoviny v Česku se stárnutím přibývá. Pojišťovny investují do prevence, lidé ale často na prohlídky nepřijdou

reklama

Na boj s rakovinou vydávají zdravotní pojišťovny stále více peněz – vloni šlo o více než 21 miliard korun. Výskytu této nemoci totiž neustále přibývá také s tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku. Pozitivní je, že se rakovinu daří úspěšněji léčit a mnohdy i zcela vyléčit díky novým lékům i včasným preventivním vyšetřením. Lidé však mnohdy na prohlídku nejdou, ani když jsou adresně pozváni. 

Náklady na onkologickou léčbu za posledních 5 let vzrostly o téměř 3 miliardy korun. A musíme počítat s tím, že na léčbu rakoviny bude potřeba stále více peněz i v budoucnu. „S prodlužující se délkou života lze u stárnoucí populace očekávat i častější výskyt onemocnění, spolu s tím hrají roli i nové léky a léčebné postupy, které jsou sice účinnější, ale také významně dražší,“ komentuje situaci Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven. „Na druhé straně je tu řada faktorů, které mohou ovlivnit sami lidé – typicky jde o kouření a pití alkoholu nebo zdravější stravu, stres a celkový životní styl. Pojišťovny i stát se pak snaží kromě zvýšení informovanosti nabízet zejména preventivní screeningy, protože včasné odhalení počátečních stádií nemoci zásadně zvyšuje šanci na vyléčení,“ dodává.

Pojišťovny jsou si důležitosti screeningů, zejména u rizikových skupin, vědomy, proto do něj dlouhodobě investují. Věnují se také aktivní edukaci, aby podpořily zájem o tato preventivní vyšetření.
„Národní program preventivního vyšetření prsu a podobný program pro vyšetření děložního čípku nebo vyšetření konečníku a tlustého střeva fungují už skoro 20 let. Od roku 2014 je podporují pojišťovny adresným zvaním žen v rizikovém věku. Je to ale vždy o zodpovědnosti konkrétního člověka: například na pozvánku k vyšetření tlustého střeva a konečníku se reálně dostaví zhruba jeden člověk z pěti oslovených,“ zdůrazňuje Martin Balada, výkonný ředitel svazu.

Lidé v České republice mají mimo jiné nárok na bezplatný screening karcinomu prsu od 45 let, tlustého střeva od 50 let. Screening rakoviny kůže či konečníku je i součástí pravidelné komplexní prohlídky od 40 let. Od roku 2014 pojišťovny pravidelně realizují adresné screeningy, kdy lidem se statisticky vyšším rizikem výskytu nádorových onemocnění, u kterých neevidují záznamy o preventivních vyšetřeních, posílají pozvánky. Navíc platí, že na bezplatné vyšetření mají nárok i pacienti mimo tato omezení, pokud mají dle zvážení lékaře zvýšenou rizikovost, například pro obdobná onemocnění v rodině.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama