Zlodějům hraje každoročně do karet začátek školního roku, kdy děti jdou do škol, rodiče jsou v zaměstnání a byty i domy zůstávají prázdné. Toho využívají bytaři a měsíc září tak každoročně sčítá vysoké škody po vloupání. Za loňské září způsobily zloději škody téměř za 90 milionů korun, což bylo zhruba o 12 milionů více než činila průměrná měsíční výše škod od začátku roku 2017. Nejhůře je na tom v počtu vloupání Praha, Středočeský a Moravskoslezský kraj. Nejvyšší způsobené škody na majetku pak hlásí Praha, Středočeský a Jihomoravský kraj.
„Lidé bohužel zlodějům často sami nahrávají, ať už nedostatečným zabezpečením, sousedskou lhostejností nebo prostě jen tím, že nezamykají. Zloději toho dokáží náležitě využít. Jejich drzost a sebevědomí stále roste, využívají čím dál chytřejší metody, ale nebojí se vytipované nemovitosti vyloupit ani za přítomnosti obyvatel,“ říká Ivan Pavlíček ze společnosti NEXT.
Metody vloupání, kterými poslední roky zloději operují v českých domácnostech se stále zdokonalují. K vloupání dnes již nepotřebují ani páčidlo, vrtačku nebo jiné obvyklé postupy násilného vniknutí. K dispozici mají mnohem jemnější a sofistikovanější možnosti – třeba SG metodu neboli bumping, pomocí které se dostanou do bytu či domu během několika vteřin. Postačí jim k tomu speciálně upravený univerzální klíč. S lupem tak pachatel může pohodlně odejít dveřmi, někdy za sebou i zamkne.
„Jestliže máte na běžných dveřích zámkové vložky starší více než deset let, je vysoce pravděpodobné, že dveře SG metodě neodolají. Nepomůže vám ani dílčí výměna vložky za kvalitnější. Jednoduché základní pravidlo říká, že zloději odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejném standardu jako dveře samotné.“ upozorňuje Ivan Pavlíček.
Svou roli hraje také anonymita a nevšímavost obyvatel k okolnímu dění. Zejména ve velkých panelových domech se pohybuje řada lidí, často se mění nájemníci, takže obyvatelé netuší, kdo bydlí nad nimi. Zloděje tak mohou považovat za běžného nájemníka či návštěvu.
Těmto faktorům přispívá také skutečnost, že dnešní zloději naprosto splývají s okolím a nijak nevyčnívají. Často klamou i tím, že slušně pozdraví, jsou oblečeni v nejmodernějším značkovém oblečení, takže souseda ani nenapadne, že se jedná o zloděje.