reklama

Solné jeskyně. Ozdravná oáza klidu a relaxace pro všechny generace

reklama

Milujete pobyt u moře? Je pro vás fyzickým i duševním osvěžením? Nejlépe si u něho odpočinete, zbavíte se stresu, ale také se cítite lépe po zdravotní stránce? Na úlevu od alergií, problémů s dýcháním, astmatem, nebo trávicím traktem, kožních problémů jako jsou ekzémy a lupenka už nemusíte čekat až na čas letní dovolené. Navíc  vás nemusí stát tolik.  Dva až tři dny u moře totiž nahradí jedna třičtvrtěhodinová návštěva solné jeskyně, která ho maximálně simuluje. A těch je u nás dostatek. Stačí si z nabídky dobře vybrat. Všechny totiž nejsou stejné.

Ve střední Evropě máme 3 druhy solných jeskyní: pasivní, aktivní a kombinovanou.  

Pasivní solné jeskyně mají obložené stěny solnými kvádry, solnými hality, solnými panely a lisovanými solnými cihlami. Strop je nastříkán vrstvou soli prachové a podlaha je ze soli hrubozrnné. Princip spočívá v tom, že sůl je tedy spojena se stěnami, stropem a podlahou gravitací. Sůl se do prostoru solné jeskyně uvolňuje pomocí proudění vzduchu, vzdušné vlhkosti a zahříváním podlahy a stěn solné jeskyně.

Aktivní solné jeskyně mají povrch místnosti opatřen pouze dekorativním nástřikem prachové soli. Velmi jemná sůl je mechanickým rozprašovačem rozmetána do vzduchu a současně prochází přes roztok chloridu sodného a tím můžeme tento intenzivně obohacený vzduch vdechovat.

Solné jeskyně kombinované vznikají kombinací obou způsobů.

Novinka. V současné době je vytváření solné mlhy v solné jeskyni pomocí solného generátoru nebo ultrazvukového vyvíječe solné mlhy.

Solné jeskyně fungují na principu suché inhalace, tedy dýchání vzduchu plného mikročástic suché soli. Kromě soli se na stavbu jeskyně používají důležité minerály jako například železo, draslík, jód, hořčík, vápník nebo brom. Solná jeskyně je umístěna daleko od vnějšího okolí, čímž vzniká hypoalergenní prostor, vhodný pro léčbu alergických reakcí.

Pro zdraví jsou nejprospěšnější ty, které tvoří segmenty soli z Mrtvého moře. Rozdíl je velký: kamenná sůl obsahuje jen 3 procenta minerálů, zatímco sůl z Mrtvého moře až 55 procent.

I tady platí, že v pravidelnosti je síla. Návštěva solné jeskyně se doporučuje  10x v co možná nejkratší době za sebou. V prvním týdnu ozdravné kúry je nejlepší absolvovat 3 – 4 návštěvy.

Pokud trpíte hyperfunkcí štítné žlázy, nádorovým onemocněním, tuberkulózou, akutními záněty nebo klaustrofobií, návštěva solné jeskyně se nedoporučuje.

„Češi vyhledávají pobyty ve wellness a spa, kde se věnují nejen odpočinku, regeneraci, ale i sportu, čím dál víc,“ říká Richard Šipoš ze spa.cz.

Foto: spa.cz

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama