Během celého roku probíhají po celé republice oslavy, které připomínají vznik Československé republiky a dobu první republiky. Oslavy se konají také ve středních Čechách a vyvrcholí 28. října, v den, kdy se začala psát nová kapitola našich dějin, ve kterých byl náš stát svědkem nebo přímým účastníkem mnoha klíčových historických událostí. Díky kulturním událostem, tematickým výstavám nebo třeba sportovním akcím si na řadě míst ve Středočeském kraji mohou návštěvníci užít průřez stoletou historií naší země.
Velkým lákadlem jsou místa, na kterých pobýval prezident T. G. Masaryk. Na zámku v Lánech je přístupný rozsáhlý park, palmový skleník a také muzeum, ve kterém probíhá výstava T. G. M. Mýty a skutečnost. Unikátní expozice zachycuje prostřednictvím dobových médií, jak byl první československý prezident vnímán v různých etapách moderních dějin. Po stopách prvního T. G. Masaryka se lze vydat i speciálně vypraveným parním vlakem. V den výročí 28. října se vydá vlak tažený lokomotivou Šlechtična z Prahy do Lužné u Rakovníka. V rámci jízdy lze navštívit hrad Křivoklát nebo železniční muzeum v Lužné u Rakovníka, ve kterém je Masarykův salon. Vlak vyjíždí z Prahy hl. nádraží v 9:18.
Každé město si zvolilo jinou formu připomenutí významného mezníku naší historie. V Kolíně se slaví den vzniku Československa na Karlově náměstí, kde bude připraven hudební program a videomapping. Nedaleko Příbrami si 21. října připomenou Během pro republiku osudy lidí vězněných lidí v táboře Vojna, kde byli vězněni mimo jiné i vojáci, kteří bojovali ve 2. světové válce. Historii první světové války zase mapuje výstava na zámku v Hořovicích, který sloužil v minulosti jako tábor pro zajaté vojáky z italské fronty. Příběhy československých legionářů přiveze do Poděbrad Legiovlak, který je věrnou replikou legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.
Na vznik republiky se zaměří také většina muzeí a galerií v rámci Dne Středočeského kraje, který se koná právě 28. října. Při této příležitosti nabízejí středočeská muzea a galerie zřizovaná krajem pestrý kulturní program. Konají se koncerty, semináře, besedy, trhy nebo vernisáže. Za symbolické nebo bezplatné vstupné lze zažít zábavný a netradiční program například v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře, na zámku Vlašim nebo v muzeu Mělník.
Navštívit lze i další tematické výstavy. Vznik Československa, prvorepublikovou architekturu, hračky, československé legie a další témata připomínají výstavy v Benešově, Brandýse nad Labem, Mladé Boleslavi, Poděbradech a dalších městech kraje.
„Oslavy 100 let vzniku Československé republiky probíhají ve středních Čechách již od začátku roku a návštěvníci si je náležitě užívají. Pro velký úspěch prodlužují některá muzea své expozice a chystají se i další akce. Věřím, že bohatý program nejenom měst a památek ve Středočeském kraji je pro turisty lákavý a rozhodnou se zde strávit více času,“říká Markéta Wernerová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu.
Sto let od založení republiky už v září oslavil festival Na ROHU na zámku Křince. Právě za tento festival získali organizátoři cenu od hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové za oživení kulturní památky u příležitosti připomenutí 100 let české státnosti ve Středočeském kraji. Mezi dalšími oceněnými památkami je i měšťanský dům čp. 4 v Benešově, ve kterém byly rozšířeny výstavní plochy Muzea umění a designu Benešov, kaple sv. Jana Nepomuckého v Hospozínku za koncertní a kontaktní pořady a zámek Rataje nad Sázavou, kde byla ve vstupním prostoru instalována expozice, která připomíná vývoj českého Sokola.