reklama

Středočeští pneumologové vyšetřili plíce 75 lidem

reklama

Při letošním dnu otevřených ambulancí v rámci Týdne idiopatické plicní fibrózy (IPF) zachytili středočeští pneumologové desítky lidí s plicními chorobami. Nejčastěji našli astma a chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), ve 2 případech objevili podezření na nějakou formu plicní fibrózy a objednali pacienty k dovyšetření. Specialisty v Benešově, Brandýse nad Labem, Jirnách, Mladé Boleslavi, Neratovicích a Rudné u Prahy navštívilo bez nutnosti žádanky od praktického lékaře 75 zájemců.

„Akce byla úspěšná, přišlo víc lidí než loni a ve dvou případech máme podezření na nějakou formu plicní fibrózy. Oba pacienti podstoupí další vyšetření, abychom mohli potvrdit nebo vyvrátit IPF,“popsala prim. MUDr. Ivana Čierná Peterová z Ordinace plicního lékaře v Brandýse nad Labem a předsedkyně ambulantních pneumologů. „Přibližně u poloviny příchozích máme navíc podezření na nějakou jinou plicní nemoc, kterou se díky této akci podařilo zjistit dřív, než kdyby šli obvyklou cestou přes praktického lékaře. Tito lidé tak budou moci zahájit léčbu, což zlepší jejich vyhlídky na boj s nemocí do budoucna,“ dodala prim. Čierná Peterová.

Den otevřených dveří v rámci Týdne IPF uspořádali pneumologové už potřetí. „V roce 2017 jsme takto zachytili 6 lidí s podezřením na IPF,”dodává MUDr. Čierná Peterová a doplňuje: „Lidé by se ale měli o své zdraví starat celoročně. Pokud někdo dlouhodobě kašle nebo se zadýchává, měl by navštívit svého praktického lékaře kdykoliv během roku. Ten jej vyšetří a v případě podezření na plicní onemocnění odešle ke specialistovi.“

Podle prof. MUDr. Martiny Vašákové, PhD., přednostky Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice v Praze a předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy České pneumologické a ftizeologické společnosti je včasné určení diagnózy pro nemocné naprosto zásadní. „V časných a málo pokročilých fázích nemoci totiž umíme plicní fibrózu a úbytek plicních funkcí zpomalit podáním účinných léků. Proto by ambulantní lékaři měli při prvním podezření okamžitě pacienta odeslat do některého ze 17 Center pro diagnostiku a léčbu intersticiálních plicních procesů, kam nyní doputuje pouhá polovina z odhadovaných 2000 pacientů s IPF,“doplňuje prof. Vašáková.

IPF poškozuje plicní sklípky, a tak postupně ubírá plochu k dýchání. Bez léčby zbývají nemocnému asi tři roky života. Na IPF v České republice ročně zemřou desítky lidí, přičemž část z nich se vůbec nedostane k dostupné léčbě. Včasné určení diagnózy i zahájení léčby přitom nemocným může zachránit roky kvalitního života, případně se mohou dočkat transplantace plic.

O idiopatické plicní fibróze (IPF)

Idiopatickou plicní fibrózou trpí na světě odhadem pět milionů lidí. Převážně se vyskytuje u lidí nad 45 let, spíše u mužů. Důvody vzniku nemoci nejsou známy. K jejímu rozvoji může přispět kouření a práce v prašném prostředí, u určitého druhu onemocnění hraje roli i dědičnost. Nejčastějšími příznaky jsou dušnost při námaze nebo kašel, případně obojí. Někdy se přidává také únava, nevýkonnost, tzv. paličkovité prsty a méně často hubnutí. Pacienti v raných stádiích choroby nemusí dokonce pociťovat žádné velké obtíže a na nemoc se může přijít náhodně při poslechu plic fonendoskopem nebo při rentgenu.

Léčbě IPF se v ČR věnuje 17 specializovaných center. Včasné zjištění léčby může výrazně prodloužit délku života pacienta i jeho kondici. Dostupná léčba nemoc zpomaluje a tlumí, konečnou nadějí zůstává transplantace plic. Více informací na www.plicnifibroza.cz.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama