Nepotřebují k provozu žádnou vodu ani elektřinu. Je tedy možné je postavit kdekoliv a kdykoliv, protože nejsou závislá na okolní teplotě. Přitom bruslení na nich je stejné jako na ledu. Jen je potřeba mít nabroušené brusle. Umělá eko-kluziště jsou trendem poslední doby a stále víc měst v České republice jim dává přednost před klasickými ledovými plochami.
Potvrzuje to například Ivo Kousal ze Vsetína, kde si lidé na syntetickém ledu zabruslí poprvé. „Umělé kluziště jsme si letos pronajali, protože je prakticky bezúdržbové. Od klasického ledu jsme upustili, protože jsme nebyli schopni na veřejném prostranství zajistit dostatečné elektrické připojení. Navíc by se na velikost této plochy 20 x 15 metrů spotřebovalo až 10 tisíc litrů vody,“ uvedl Kousal, který je jednatel Vsetínské sportovní. Roli hrála i cena. „Ta je oproti ledu třetinová,“ dodal.
Podobné je to i v ostatních městech. Také v Kadani, kde využijí kluziště už podruhé, řešili problém s elektřinou. „Museli bychom použít agregát, ale to jsme nechtěli kvůli ekologii, proto jsme vybrali syntetický led. Už loni si lidé bruslení pod širým nebem a v krásném prostředí pochvalovali,“ podotkla ředitelka Kulturního zařízení Kadaň Marcela Trejbal Vlčková.
Kluziště pro příští zimu si zamlouvají už teď
Kromě toho, že se města k umělým eko-kluzištím vrací, tak je stále zvětšují. „Trendem je opakovaný pronájem a výrazný nárůst z menších kluzišť na větší, aby si bruslení užilo více lidí. Například ve Šlapanicích na Brněnsku měli minulý rok 200 metrů čtverečních, letos to bude 364 metrů. Stejně velké bude kluziště v brněnské Lesné. Zájem je dokonce takový, že si města zamlouvají termíny již během letošní zimy na tu příští,“ uvedl obchodní ředitel společnosti Glice pro Českou a Slovenskou republiku Tomáš Paleček.
I pro trénink doma
Umělá kluziště využívají švýcarskou technologii Glice. Kromě toho, že jsou bezúdržbová a stačí je jen čistit od prachu, tak je možné je postavit a zprovoznit během několika hodin a klidně i na nerovném povrchu. Je možné je tedy umístit i do památkově chráněných lokalit, do interiérů nebo klidně na zahradu jako tréninkovou plochu. „Kluziště máme u rodinného domu. Děti si jdou třeba jen zabruslit nebo s kamarády zahrát hokej. Při různých oslavách bylo hřiště ideální zpestření i pro dospělé. Třináctiletý syn hraje hokej a kluziště GliceRink využívá na trénink střelby, techniky a bruslení. Kluziště jsem zvětšoval postupně tak, že jsem dokupoval jednotlivé panely. V tom je také velká výhoda,“ popsal domácí využití Pavel Průšek.
Oceňují i hokejisté
Že je bruslení po syntetickém ledu srovnatelné s tím opravdovým potvrzují i hokejisté, kteří tak mohou jednoduše kdykoliv trénovat. „Panely Glice využíváme denně v Liberci pro dospělé hráče i pro mladší,“ vychvaluje plochu kluziště šéftrenér české hokejové reprezentace Filip Pešán. V České republice mají led Glice také Slavia Praha, Jihlava, Slaný a další tréninkové plochy jsou v Praze, Hradci Králové nebo Třebíči. Na umělém ledu trénují i švýcarští hokejisté HC Davos.
Bruslení u moře
Zajímavostí je, že díky syntetickému ledu si bruslení vyzkoušeli i lidé v přímořském letovisku Bar v Černé Hoře. Letos v únoru tam chodilo 500 bruslařů za den. Minulý rok zase stálo kluziště u pláže na Maledivách. A rok před tím v Dubaji.
Syntetický led bude také letos poprvé využívat i Mexico city, které v prosinci na hlavním náměstí postaví největší umělé eko-kluziště na světě.