Světový den antikoncepce byl stanoven v roce 2007 na 26. září. Zakladatelé kladli jako hlavní cíl kampaně zvýšení informovanosti o sexuálním životě, způsobech ochrany před neplánovaným těhotenstvím a celkově o prevenci před sexuálními chorobami. Zastřešujícím heslem události je, že každé těhotenství má být chtěné. Na druhou stranu je součástí této osvěty zdůrazňování negativního dopadu antikoncepce na plodnost a jiné zdravotní komplikace, které mohou nastat při jejím špatném nebo nadměrně dlouhodobém užívání.
Statistiky hovoří jasně – více než 41 % ze všech těhotenství na světě jsou neplánovaná a téměř polovina z nich skončí potratem. V Evropě je toto číslo ještě o něco vyšší – 64 %. Evropský trend souvisí s moderním způsobem života, který odkládá založení rodiny na pozdější dobu.
Prodělaným potratem nebo nepřetržitým užíváním antikoncepce od dospívajícího věku ale může snadno dojít k narušení ženské plodnosti. To potvrzuje i primář IVF centra kliniky ISCARE Jaroslav Hulvert:„Upozorňuji pravidelně na nevhodnost dlouhodobého oddalování těhotenství. Také kvůli rozšířenému trendu zakládat rodinu až mezi třiceti a čtyřiceti lety dnes bojuje s neplodností až 20 procent českých párů.“
Kampaň se proto zaměřuje zejména na mladé, kteří se sexuálním životem teprve začínají. „Ideální je v mládí včas s antikoncepcí začít, jako prevence před potratem, ale zároveň je důležité i ve vhodnou chvíli přestat, aby nedošlo k narušení plodnosti,“vysvětluje Petr Pícha, primář pražského GynCentra. Akce konané v rámci světového dne antikoncepce se snaží rozšířit povědomí o možnostechantikoncepčních metod – základně je dělíme do tří skupin:
Bariérové metody – jak už název napovídá, jedná se o jistou formu bariéry, která má zabránit spermiím v průchodu k vajíčku. Typickým zástupcem této skupiny je klasický kondom anebo například pesar. Ze zdravotního hlediska se jedná o nejmenší zásah do těla organismu, na druhou stranu může jejich použití ovlivnit kvalitu sexu a snížit výsledný milostný prožitek.
Hormonální řešení – při užívání hormonů se mění fungování reprodukčních orgánů a nedochází proto k ovulaci. Není tedy k dispozici vajíčko, které by mohlo být oplozeno. Kromě klasických pilulek sem patří také nové generace nitroděložních tělísek, jejichž součástí je hormonální látka (mohou být i nehormonální na bázi mědi či stříbra), a vaginálních kroužků. Méně používané jsou náplasti aplikované na kůži a podkožní implantáty, ty jsou u nás ovšem nedostupné.
Jiné možnosti – Poslední skupinou je soubor dalších, méně používaných metod. Jedná se o vaginální čípky a krémy, které mají za úkol spermie zničit. Dále výpočet plodných dnů a přerušovaná soulož, u těchto metod je na pováženou jejich účinnost. 100 % spolehlivou antikoncepcí je sterilizace, ta je ale vhodná pouze pro ženy, které děti neplánují.
Revoluční novinkou by mohlo být aktuální vyvíjení mužské antikoncepce. Jedná se o tzv. vratnou vasektomii, kdy se zablokuje průchod spermií prostředkem, který se po čase vymyje. K tomuto účelu vyvinuli vědci gel, jenž se voperuje do chámovodů. Účinnost se nyní testuje.