Těžko uvěřit, co všechno může ohrozit v poklidném vánočním období náš zrak. Oftalmoložka MUDr. Eva Jerhotová z Oční kliniky DuoVize Praha a její kolegové už ve svých ambulancích ale zažili ledacos. Zkušená oční lékařka nám poradila nejen na co si dát pozor, abychom vánočním kalamitám předešli a nezkazili si poklidné Svátky, ale také co dělat v případě, že si oko poraníte…
1. Velké gruntování
Pozor na tyto nepříjemnosti: Během předvánočního úklidu může dojít k podráždění spojivek chlórovými výpary z dezinfekčních přípravků, vstříknutí úklidových prostředků do očí, vniknutí prachu a jiných nečistot do oka, anebo zasažení oční sliznice prášky či spreji.
Co radí lékařka? „Když se vám dostane úklidový prostředek do očí, vypláchněte je co největším množstvím vlažné vody, ale slabým proudem, od vnitřního koutku směrem ven. Při manipulaci s nebezpečnými chemikáliemi si vezměte ochranné (nebo alespoň dioptrické) brýle.“
2. Vánoční tvoření
Pozor na tyto nepříjemnosti: Ručně vyráběné dárky jsou ozdobou pod vánočním stromkem, stejně jako DIY dekorace… Zejména výtvory dětí jsou potěchou pro babičky a dědečky. Ale při jejich tvoření se může stát řada úrazů, například zanesení drobných třpytek do očí, podráždění oka lepidlem či kousky pilin…
Co radí lékařka? „Drobné třpytky v oku mohou vyvolat podráždění, je třeba vyplachovat proudem studené vody či borovou vodou. Při vniknutí nečistoty do oka rozevřete lehce víčka poraněného oka, odstraňte ji smotkem vlhké látky nebo okrajem kapesníku, oko vykapejte sterilizujícími očními kapkami nebo vypláchněte fyziologickým roztokem. Překryjte oko sterilním obvazem.“
3. Gastro nehody
Pozor na tyto nepříjemnosti: Ačkoliv se zdá, že vaření je pro oči neškodná činnost, může se vám i během přípravy kulinářských specialit stát, že vám prskne omastek do oka nebo si promnete oko prsty, na nichž ulpělo pálivé koření či citronová šťáva. Podráždit oči můžete i jemnými prašnými surovinami jako je mouka nebo strouhanka.
Co radí lékařka? „Pokud jde o podráždění od kyseliny citronové nebo koření, zpravidla se jedná o slabou koncentraci a malé množství. Mělo by stačit vypláchnout oko proudem studené vody, případně vykapat očními kapkami. Horší případ nastává v případě vniknutí horkého omastku, anebo poškození oka příborem. Pak je vhodné vyhledat lékaře.“
4. Sněhovou koulí do oka
Pozor na tyto nepříjemnosti: Padající sníh přináší spoustu radovánek a k oblíbeným kratochvílím patří i koulování. Zásah zledovatělou koulí do oka ale může mít neblahé následky…
Co radí lékařka? „Údery tupými předměty do oka můžete způsobit vnitřní zranění oka, či jeho pohmoždění!“
5. Nástrahy vánočního stromku
Pozor na tyto nepříjemnosti: Nazdobený stromek zkrátka patří k atmosféře Vánoc, ale při jeho strojení může rovněž dojít i k nejrůznějším očním úrazům. Zejména nebezpečné je píchnutí jehličím, anebo vniknutí střípků z rozbitých ozdob do oka.
Co radí lékařka? „Poranění ostrým předmětem je velmi nebezpečné a zasažení oka jehlicí ze stromu zvlášť, protože může vést k dlouhodobým problémům v podobě zánětu rohovky. Poraněné oko vykapejte sterilizujícími očními kapkami a vyhledejte lékaře. Pokud se vám jehlice do oka zapíchne a zůstane v něm, nikdy se nesnažte vyjmout ji z oka sami. Zasažené oko pouze překryjte sterilním obvazem nebo kapesníkem a vyhledejte lékaře. To samé platí u drobných střípků z rozbitých vánočních ozdob.“
6. Slavnostní líčení
Pozor na tyto nepříjemnosti: Na Štědrý den i na oslavy příchodu Nového roku chce být každá žena krásná, aby jí to slušelo i na fotografiích, které se při těchto příležitostech hojně pořizují. I při líčení však hrozí nejrůznější kalamity, jako je píchnutí do oka řasenkou či tužkou na linky, podráždění oka při aplikaci lepidel na prodlužování řas nebo vstříknutí laku na vlasy do očí. U citlivějších žen může i některá oční kosmetika způsobit podráždění očí, leč většinou nedochází k nenapravitelným problémům.
Co radí lékařka? „Doporučuji nikdy nepoužívat déle přípravky, jež podráždění očí způsobily, vyvarovat se výrobků s prošlou dobou spotřeby a nepoužívat na oči ani oční okolí kosmetiku, která k tomu není přímo určená. Oční kosmetika by navíc měla podléhat přísným normám, proto doporučuji pořizovat ji pouze u důvěryhodných zdrojů. Pokud dojde k úrazu, zapříčiněném nesprávnou manipulací s kosmetickým přípravkem, je zapotřebí vyhledat očního lékaře.“
7. Kouřové signály
Pozor na tyto nepříjemnosti: Zapálený františek, ale i připečené cukroví mohou vytvořit nepříjemný dým, který dráždí oči…
Co radí lékařka? „Kouř v očích může vyvolat pocit pálení až řezání, podráždění očí, které může přejít v nebezpečný zánět spojivek. Zbavte se kouře a oko vyplachujte kapkami.“
8. Oslnivá záře
Pozor na tyto nepříjemnosti: K Vánocům patří světélka, které zdobí nejen stromečky, ale i okna mnoha domácností. Přímý pohled do ostré záře však může vyvolat podráždění očí.
Co radí lékařka? „Příliš mnoho světla může vyvolat podráždění oči. Místně se jedná o pálení, začervenání očí, celkově pak může vést časté a agresivní blikání k bolestem hlavy, k nevolnosti, v krajním případě k epileptickému záchvatu.“
9. Špuntem do oka
Pozor na tyto nepříjemnosti: Vzduchem svištící zátka vystřelená bublinkami je sice během silvestrovského veselí efektní, ale v případě zásahu do oka se rozhodně nejedná o legraci! Než budete otevírat lahev, dejte ji proto řádně vyhladit (na minimálně 7 °C), zpomalí to rychlost letícího korku. Se sektem netřeste a hrdlo směřujte vždy od sebe i ostatních účastníků oslavy.
Co radí lékařka? „Vystřelená zátka ze sektu může způsobit nebezpečnou pohmožděninu oka, která může vést i k trvalému zhoršení vidění, v krajním případě i úplné ztrátě zraku. Raději hrdlo při otevírání přikryjte utěrkou.“
10. Nebezpečný silvestrovský ohňostroj
Pozor na tyto nepříjemnosti: Následky používání pyrotechniky mohou mít fatální následky nejen pro oko. Při manipulaci se světlicemi a dělbuchy dávejte pozor nejen na zásah jiskry do oka, ale i podráždění spojivek kouřem. Nebezpečná může být i prskavka.Co radí lékařka? „Při používání zábavní pyrotechniky je vždy prvořadé dodržovat bezpečnostní pokyny. Prudký zásah do oka, případný výbuch střelného prachu v bezprostřední blízkosti oka mívá fatální následky v podobě ztráty zraku nebo i celého oka a samozřejmě může člověka ohrozit i na životě.“