reklama

Vědí Češi, co je to osteoporóza a jak jí předejít?

reklama

Osteoporóza je nemoc, kterou aktuálně trpí ve světě více než 200 miliónů lidí a díky které vzroste do roku 2050 počet zlomenin kyčelního kloubu u mužů o 310 % a u žen o 240 %. Proto letošní Světový den osteoporózy, který připadá na 20. října, má za cíl informovat veřejnost o prevenci, diagnostice a léčbě tohoto zákeřného onemocnění kostí. Důležitou roli při prevenci tohoto onemocnění hrají vitamíny K2 a D3, které jsou klíčové pro správné vstřebávání vápníku.

MilujSvojeKosti – chraň svoji budoucnost

Právě toto heslo zvolila Mezinárodní nadace pro osteoporózu (IOF) jako hlavní odkaz letošní kampaně. Díky světovému dni osteoporózy se lidé mohou dozvědět více informací o prevenci, diagnostice a léčbě tohoto tichého zabijáka. Alespoň v tento den by se mělo více mluvit o rizicích a komplikacích spojených s tímto onemocněním, které má stále stoupající tendenci. „Důvodem je nejen pasivní životní styl, ale i špatná strava a celkové podceňování onemocnění. Například i po několikaleté osvětě se stále mnoho lidí domnívá, že osteoporóza jednoduše patří ke stáří a nedá se s ní nic dělat. Tohle ovšem není pravda,“ vysvětluje Dr. Ingrid Oppenbergerová ze společnosti BIOMIN a.s.

Jen vápník nestačí

Vápník je základní stavební složkou kostí a stejně tak je důležitý pro činnost srdce, svalů, nervů a je důležitý při prevenci proti sraženinám v krvi. Jakmile dojde k dlouhodobému poklesu hladiny vápníku v krvi, tělo si ho doplní z kostí. Kosti jsou tedy zásobárnou vápníku, odkud si ho v případě potřeby tělo odebere. „Doporučená denní dávka vápníku závisí na věku, pohlaví a jiných faktorech. Žena potřebuje vyšší dávku ve chvíli, kdy je těhotná, kojí nebo je v menopauze,“ říká Dr. Ingrid Oppenbergerová a dodává: „Aby se vápník dostal tam, kde ho je potřeba, je důležité přijímat nejen přírodní vápník, ale i vitamíny K2 a D3.“ Vitamín K2 dohlíží na to, aby se vápník dostal do kostí a zubů a vitamín D3 zabezpečuje samotné vstřebávání vápníku do krve.

Nechcete mít ve vyšším věku osteoporózu? Víme, jak na to!

Rozvoj osteoporózy se dá do určité míry ovlivnit prevencí, správnou výživou, pohybem a dostatečným příjmem přírodního vápníku spolu s vitamíny K2 a D3, jejichž úloha je lidem zatím neznámá. Právě proto vznikl edukační program s názvem Jsem stále kost. Kromě základních informací o osteoporóze zde lidé naleznou informace o důležitosti příjmu vápníku v období těhotenství, dozvědí se, co dělat v případě alergií na mléko a mléčné výrobky a jak se vypořádat se zlomeninami. Získají zde informace o možnostech doplnění vápníku v případě stravovacích problémů jako je anorexie nebo bulimie, či celiakie. Na stránce funguje i bezplatná poradna odborníka. „V rámci projektu ‚Jsem stále kost´ jsme nově po celé České republice začali zdarma nabízet měření hustoty kostí ve vybraných lékárnách. O aktuální nabídce měření se zájemci dozvědí na našich facebookových stránkách. Toto měření již delší dobu probíhá i na Slovensku, kde jsme odhalili osteoporózu nejen u starších lidí, ale překvapila nás i u mladých, kteří si vyšetření nechali provést jen ze zvědavosti. Důvodem, může být nejen špatná strava, málo pohybu a pobytu na slunci, pití slazených a kolových nápojů, ale i poruchy výživy či nedostatek vitamínů K2 a D3,“ říká Dr. Ingrid Oppenbergerová.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama