Pánská ochrana pro bezpečný sex – kondom – je známá jako historie sama. Přestože ho již dávno nehalí negativní stín tabu, málokdo zná blíže fakta z jeho zákulisí. Věděli jste například, že většina prezervativů je pro Indy příliš velká? Anebo že existují veganské kondomy? V tomto článku vás seznámíme s řadou zajímavostí, které jste o kondomech dosud nevěděli.
Ačkoliv dnes každý považuje kondom za přirozenou a samozřejmou záležitost, která umožňuje provozovat bezpečný sex, jeho cesta na výsluní nebyla vždy růžová. Kořeny kondomu sahají podle některých odborníků 12 až 15 tisíc let zpět, kdy ve francouzské oblasti Grotte de Combarelles byly nalezeny první jeskynní kresby s touto tématikou. Podobu, jakou známe dnes, jim vtiskla až epidemie syfilis na přelomu 15. a 16. století. Tehdy se začala používat pouzdra vyrobená z lněného plátna, která byla napuštěná olejem, anorganickou solí a medikamenty, které chránily před chorobami. Plátěná kapsa byla navíc vybavena šňůrkou pro připevnění na penis. Tehdejší kondom však nebyl jednorázovou pomůckou, po dokončení aktu se vypral a mohl používat dál. Zatímco v 17. stoletím se kondomy začaly zhotovovat z ovčích střívek, v 19. století sloužil k výrobě prezervativů i drahý textil. Gumové elastické kondomy se začaly vyrábět od roku 1844. První latexové ochrany vznikly v roce 1880 a dodnes je po nich největší poptávka.
Kondomy mohou sex ozvláštnit i vylepšit
V současnosti existuje nepřeberné množství značek a druhů pánské ochrany. Najdeme mezi nimi například silné a tenké, barevné a průhledné, hladké nebo s dráždivými vroubky, lubrikované, ale i takové se zábavnými efekty. „Klasická forma sexu je sice stále populární, čím dál častěji ale lidé hledají zpestření. Nemusí se jednat o extrémní polohy nebo jiné netradiční varianty sexuálního aktu, nové zážitky přinášejí také zajímavé variace pánské ochrany. Velká poptávka je dnes po netradičních kondomech, po ultra tenkých kondomech, které zesilují prožitek, nebo po kondomech s výstupky, které intenzivněji dráždí ženu,” uvádí Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon. Přestože si mnoho lidí spojuje kondomy s horším sexuálním prožitkem, opak je pravdou. „Díky kondomu si pár může užít delší a intenzivnější sex. Experimentování s kondomy různých tvarů, barev a povrchu je také zábavné a sexy,“ dodává Durčák.
Veganské, jedlé i ve spreji
Dnešní nabídka kondomů také reflektuje poptávku menšinových zákazníků, a tak se mezi nimi objevují například i ochrany pro vegany. „Veganské kondomy respektují přesvědčení a etiku zastánců veganství, a proto neobsahují žádné živočišné složky, které se používají pro běžnou výrobu kondomů. Jedná se například o protein z kravského mléka kasein, který je nahrazován kakaovým práškem,“ říká Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon s tím, že jejich vlastní testy potvrdily, že běžný člověk žádný rozdíl nepozná. Kondomy, které by se naopak mohly s chutí spořádat, sice zatím neexistují, ovšem restauratéra z Hong Kongu Alvina Leunga napadla myšlenka pokrmu s názvem „Sex na pláži”. Na talíři vám tak přistane obrovský růžový kondom z mořských řas a želé ležící v písku z nasekaných hub. Cílem pokrmu je upozornit na problematiku HIV, která je v Asii stále silná. Raritou let minulých byly také kondomy ve spreji vynalezené v Německu. Nevýhody však předčily pozitiva, neboť nátěr zasychal v řádech minut, což znatelně narušilo kouzlo atmosféry. Zajímavý je také objev Indické rady pro zdravotní výzkum z roku 2006. Odhalila totiž, že muži z Indie nedosahují standardního měřítka velikostí pro výrobu kondomů.
Kondomy v číslech
Na celém světě každý rok lidé použijí přibližně 8,5 miliard kusů kondomů. Jejich spotřeba pak významně roste při mezinárodně zajímavých a masových událostech, jako jsou například olympijské hry. Během olympiády v Sydney v roce 2000, kterých se zúčastnilo 6 582 mužských reprezentantů, pořadatelé rozdělili 70 tisíc kondomů, tedy zhruba 10 kusů na osobu. Bezmála 20 tisíc kusů se však následně muselo doobjednat. Další ročníky celosvětových sportovních her byly štědřejší. Při olympiádě v Londýně v roce 2012 obdrželi sportovci 150 000 kusů kondomů a v Soči 2014 se rozdělilo 100 tisíc balíčků. Další zajímavá čísla ukazují, že kondom obsáhne až 12 litrů vody nebo více než 30 litrů vzduchu, než praskne. Prezervativy trhají rekordy i co do rozměrů. Jeden z největších kondomů vyrobila pravděpodobně firma Benetton k příležitosti Světového dne boje proti AIDS v roce 2003. Měřil 22 metrů do výšky a 3,5 metru do šířky a byl umístěn na Egyptský obelisk na náměstí Svornosti v Paříži. O dva roky později vyrobili v Argentině u stejné příležitosti 67 metrů dlouhou ochranu, která následně zdobila podobný obelisk v Bueno Aires.