reklama

Vytáhněte rolety! Pokles očních víček je nejlepší řešit právě teď

reklama

Mžouráte do slunce, do počítače nebo na displej mobilního telefonu? Mnoho lidí zejména teď v létě zjistí, že zabrat dostávají nejen jejich oči, ale i oční víčka. Ty patří díky neustálému mrkání a mhouření očí k vůbec nejnamáhanějším částem lidského těla. Jejich jemná kůžička proto rychle stárne a časem ztrácí svoji pružnost. Úpravu víček, ať už horních nebo dolních, lze dnes už naštěstí jednoduše řešit.

Počet blepharoplastik neboli operací víček zažívá celosvětový nárůst a v plastické chirurgii, která 15. července slaví svůj Světový den, patří k vůbec nejžádanějším výkonům. A jak potvrzují i lékaři z Kliniky GHC Praha, kde blepharoplastika tvoří více než třetinu zákroků plastické chirurgie, zájem stoupá také o novější metodu Plexr, spočívající v odpaření kůže plazmou. Oba možné postupy tu konzultují a provádějí ve zvýšené míře právě během léta, kdy si lze na zákrok i následnou rekonvalescenci udělat volno.

Nechte problém vypařit

Jen v USA podle Společnosti amerických plastických chirurgů roste počet operací o 3 % ročně a podobný trend se už projevuje i u nás. Jak ale říká MUDr. Nina Koutná, dermatoložka z Kliniky GHC Praha, pokud někoho trápí jen horní víčka, nemusí jít hned na operaci: Pro pacienty, které obtěžuje povolení či mírné padání horních víček a neumějí si představit, že by podstoupili klasický chirurgický zákrok, je vhodný plazmový generátor známý jako Plexr.

Ten funguje na principu radiofrekvence. V tenké vrstvičce vzduchu mezi koncovkou přístroje a ošetřovaným místem se tvoří fyzikální plazma, která způsobuje tečkovité odpařování přebytečné kůže,“ vysvětluje lékařka. Ošetření je jen mírně invazivní, trvá zhruba 60 minut podle míry povolení a probíhá bez narkózy. „Výhodou je, že při něm nevznikají žádné jizvy a vede i ke zlepšení stavu vrásek kolem očí. Plexrem lze také dobře řešit bělavé či žlutavé tukové nárůstky, takzvaná xantelasmata, usazená obvykle u vnitřních koutků očí,“ říká lékařka.

Nevýhodou metody je, že není tak úspěšná při úpravě dolních víček a výsledek nemusí být tak výrazný jako po „klasické“ operaci. Naopak v případě, že část horního víčka už tvoří „kapsu“ nebo „faldík“ zevně od oka, může Plexr pomoci lépe než operace, protože řez, který by chirurg musel protáhnout až do těchto míst, by tam pak zanechal viditelnou jizvu. „Plexr je vhodný spíše pro lidi, kteří z principu odmítají do přebytečné kůžičky „řezat“, anebo chtějí s klasickou operací ještě počkat. Někteří takto řeší i asymetrii víček, kdy jedno oko vypadá kvůli padajícímu víčku poněkud „jinak“ než druhé,“ vysvětluje doktorka Nina Koutná z Kliniky GHC Praha.

Radikální klasika

Kdo chce zlepšení jednoduše a rychle, volí obvykle operaci.  Doc. MUDr. Miroslav Tvrdek, plastický chirurg z Kliniky GHC Praha, ji doporučuje zejména těm pacientům, kteří mají na víčkách výrazný kožní nadbytek, a tvoří se jim tukové prolapsy neboli váčky. „To platí pro horní i dolní víčka.

Operace tento problém výrazně zlepší. Odoperovaný člověk najednou omládne o několik let a u horních víček může zmizet pocit tíže a zvýšená únavnost očí. V nejpokročilejších případech, kdy už převislá kůže horních víček brání pohledu vzhůru, operace odstraní omezení zorného pole,“ uvádí lékař. Plastika dolních víček zase zbaví pacienta nevzhledných „pytlů“ pod očima.

Na otázku, jaký věk je pro operaci nejlepší, není podle doc. Tvrdka jednoznačná odpověď. Vždy záleží na konkrétním případu. Optimální čas je tehdy, když jsou splněna indikační kritéria a výsledek operace bude jasně patrný. Vždy záleží na důkladném vysvětlení pacientovi a vzájemné dohodě s ním. „Účinek plastické operace nemůže být nikdy trvalý, protože proces stárnutí a ochabování tkání s přibývajícími léty pokračuje. U většiny lidí je proto efekt patrný 5 až 7 let, u některých i déle. Dobrá zpráva ale je, že operace přináší pacientům okamžitý a zřetelný výsledek a v případě potřeby ji lze i vícekrát opakovat,“ říká doc. Tvrdek.

Obě metody – Plexr i operaci – lze navíc kombinovat. „Někdy klientka vyzkouší nejprve Plexr. A pokud si představuje větší účinek, rozhodne se později ještě pro plastickou chirurgii. Jindy naopak po několika letech po plasticko-chirurgické operaci víček zkusí zákrok Plexrem, který jí přinese další zlepšení a vyhladí i jizvičky po předchozí plastice. Rozhodně by ale měla být mezi zákroky pauza alespoň půl roku,“ doplňuje MUDr. Nina Koutná. A zdůrazňuje, že pro zdárný výsledek je nutné důsledně dodržovat pokyny lékaře, týkající se následné péče, aby se kůže dobře a hezky zahojila.

Oba specialisté se shodují v tom, že chirurgický zákrok má provádět jen atestovaný plastický chirurg a s Plexrem by měl pracovat pouze dermatolog. „V dnešním boomu se do zákroků někdy vrhají i kosmetičky nebo lékaři z jiných oborů, které nemusejí mít přímý vztah k estetice. Pak je ale bezpečnost takového výkonu těžko odhadnutelná,“ varuje doktorka Koutná.

Víte, že…?

Plastiku očních víček i jejich ošetření přístrojem Plexr lidé podstupují nejen „kvůli kráse“, i když právě touhu po hezčím a mladším vzhledu jim právě tyto zákroky plní. Bývá to ale i proto, ale že pociťují únavu, trápí je slzení očí, rozostřené vidění, bolí je hlava nebo jim zúžené zorné pole začíná vadit třeba při řízení auta. Problémy s víčky mohou signalizovat i některé nemoci (např. endokrinologické), proto je vždy vhodné konzultovat je s lékařem.

Operace víček patří dnes (vedle liposukce a zvětšení prsou) mezi nejvyhledávanější estetické zákroky plastické chirurgie. Podstupují je nejčastěji ženy mezi 40. a 60. rokem, výjimkou však nejsou ani mladší pacientky a muži. Kromě věku ovlivňuje vzhled očního okolí také dědičnost, genetika, životospráva, vhodná (nebo naopak nevhodná) kosmetická péče a životní styl.

První estetická operace horních víček se uskutečnila už v roce 1906 v Chicagu. Ve 20. letech minulého století pak následovalo první odsátí tuku. První zmínky o pokusech o zvětšení prsů pocházejí dokonce již z roku 1890.

Podle Americké Společnosti plastických chirurgů (American Society of PlasticSurgeons – ASPS) jen v roce 2016 absolvovali pacienti v USA Více než 200 000 operací víček. Počet zvětšení prsou se ve Státech zvýšil o čtyři procenta v porovnání s předcházejícím rokem a změna tvaru nosu o dvě procenta.  

Nejúčinnější reklamou nejen na operaci víček, ale na jakýkoli zásah plastického chirurga, bývá „šeptanda“, nejstarší marketingový nástroj na světě, spočívající v osobním neformálním doporučení: skvěle vypadající žena se svěří svojí kamarádce, spokojený pacient přivede do ordinace členy své rodiny, kolegy či přátele.

Operaci očních víček u nás zdravotní pojišťovny nehradí. Výjimku tvoří případy, kdy víčka způsobují závažný zdravotní problém, a provede ji lékař, který má na daný zákrok smlouvu s pacientovou pojišťovnou. Revizní lékař pojišťovny však musí proplacení ještě schválit.  

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama