reklama

Zlatá mince oslavuje invazi na Sicílii

reklama

JabloneckáČeská mincovnauzavírá minisérii Válečný rok 1943 zlatou mincí věnovanou invazi na Sicílii. Tato obojživelná bitva znamenala klíčovou roli pro Spojence v dobytí celé Itálie a jejího osvobození od fašismu. Česká mincovna již vyrazila tři zlaté mince spojené s tímto přelomovým rokem 2. světové války a Invaze na Sicílii tuto sérii uzavírá. V sadě Válečný rok 1943 najdete také mince Bitva o Guadalcanal, Povstání ve varšavském ghettu a Bitva u Kurska.

Velké množství sběratelských sérií České mincovny je spojeno s naší i světovou historií, proto je logické, že mincovna nezapomíná ani na 2. světovou válku. V loňském roce se věnovala svými emisemi roku 1942. Letos je to rok 1943, který byl významným mezníkem, kdy se konečně misky vah naklonily ve prospěch dobra díky vítězství Spojenců na více frontách. „Výhra v bitvě o Guadalcanal, největší akce židovského odporu ve varšavském ghettu, vítězství v největší tankové bitvě u Kurska a úspěšná invaze na Sicílii znamenaly obrat ve 2. světové válce, proto si je Česká mincovna připomíná v sérii Válečný rok 1943,“vysvětluje Jaroslav Černý z České mincovny.

Autory celé sady Válečný rok 1943 jsou otec se synem, ak. soch. Nikolay Baltaev a Asamat Baltaev, DiS. Na reverzní stranu umístili obojživelný útok Spojenců, je zde zachycena americká pěchota útočící na německé vojáky na skalnatém opevnění. V pozadí je zobrazen ikonický tank Sherman a výsadkové letouny na nebi. Reverz je doplněn nápisem SBARCO IN ITALIA – tedy invaze na Sicílii. Na averzní stranu jsou umístěny nezbytné náležitosti zahraničního emitenta, kterým je tichomořský ostrov Niue a je doplněna válečnými vyznamenáními USA a SSSR.

Zlatá mince Invaze na Sicílii je v provedení proof, její váha je3,11 g a průměr 16 mm. Mince je ražena v limitovaném nákladu 300 ks a můžete si ji zakoupit za 5 750 Kč. Kompletní čtveřice válečných sběratelských mincí k roku 1943 je k dostání za 84 950 Kč v tematické plechové etui. K dispozici je pouhých 99 kusů s číslovaným certifikátem pravosti.

Invaze na Sicílii (krycím názvem Operace „Husky“) začala 9. července 1943. O útoku bylo rozhodnuto na základě předchozího vítězství v severní Africe. Američané byli zpočátku proti, ale Angličané věděli, že vyšachování Itálie ze hry by mohlo znamenat snadnou cestu přes Bělehrad, Varšavu až do Německa. Operace se začala připravovat již v únoru 1943 a dohodl se společný úder americké a anglické armády na jihu Sicílie.

Hlavním nedostatkem obranné německé a italské linie bylo malé množství protitankových děl. Spojencům se podařilo zachytit radiovou depeši, kde byly popsány přesné počty a rozmístění obránců. K vítězství napomohla i hromadná kapitulace sicilských vojáků, kteří chtěli zabránit plenění a pomoci k urychlení podepsání míru. Nemalou měrou přispěla i mafie, která byla na straně Spojenců. Největším problémem italských a německých vojsk byla nevědomost, neměly potuchy, kde se Spojenci vylodí, zda na Sicílii, Peloponésu nebo na Sardinii.

Po dvou týdnech Spojenci Sicílii vyčistili až na klíčový přístav Mesinu, který byl oddělen od pevninské Itálie pouze úzkým průlivem a byl vstupem do celé Itálie. Zde byla také soustředěna největší část nepřátelských vojsk. Po dobytí Mesiny byl cíl operace splněn, i když vítězství předcházela evakuace velkého množství italských a německých vojsk do Itálie, které později Spojencům připravily krušné chvíle.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama